تعمیرات ضبط خودرو

تعمیرات ضبط خودرو

همواره شنیدن صداری موسیقی یا گوش دادن به سخنان و صحبت های خوب برای ما لذت بخش بوده است. از جمله لوازمی که ما با آن می توانیم موسیقی گوشی بدهیم یا برنامه های ویژه ای را بشنویم رادیو و یا ضبط صوت است. رادیو بسیار وسیله محبوبی بین مردم است با این که لوازم ارتباطی پیشرفته و بسیاری وجود دارد اما کماکان جایگاه خود را حفظ کرده است. گوشی دادن به نوای رادیو در نیمه شب بسیار حس خوبی به همراه دارد. تصور کنید در سفر هستید و از خودروی شخصی خود استفاده می کنید. گاهی مسیر برای ما چنان کسل کننده می شود که در صورتی که کسی همراه ما نباشد سفر ناخوشایندی را شاید بگذرانیم. اما با وجود دستگاه ضبطی که در خودروی ما هست می توانیم علاوه بر استفاده از آن با گذاشتن نوار کاست و یا سی دی و یا استفاده از USB فلش از رادیوی ان نیز استفاده کنیم و سفر را لذت بخش تر کنیم.

ضبط-خودرو

در تعریف کلی ضبط خودرو یا ضبط صوت می توانیم بگوییم که، ضبط صوت یکی از پخش کننده های صوتی است که با پیشرفت صنعت و تولید ضبط صوت امکانات دیگر به این سیستم اضافه شده از جمله بخش تصویری که این حالت یک مجکوعه کامل از پخش کننده های صوتی و تصویری را در خود جای داده در بعضی از مدل های این سیستم ضعف هایی دیده می شود از قبیل نداشتن  بلوتوث ، پورت یو اس بی  که باعث کنارگذاشتن این سیستم می شود. برای حل این مشکل برای استفاده گوشی و حافظه فلش امکان نصب فلش و بلوتوث برای آن ها فراهم شده است که تا کاربران بتوانند از کیفیت صدای ضبط خود لذت ببرند و نیاز به تعویض دستگاه را نداشته باشند.

ضبط ماشین اصطلاح رایجی به نام DIN دارد .دین یک استریو ماشین، استانداردی است که عرض و ارتفاع  هدیونیت را مشخص می کند ولی طول را نمی تواند نشان دهد. بنابراین هنگامی که یک استریو یک دین است یعنی عرض و ارتفاع آن در استاندارد دین مشخص شده است. این یک استانداردی است که اکثر یا بهتر بگوییم تمامی تولید کنندگان خودرو در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند.به همین دلیل است که اکثر سیستم های خودرو با توجه به ابعاد در نظر گرفته شده قابل تعویض هستند. سیم کشی مربوط به این دستگاه هم ممکن است مشکل باشد. اما استاندارد یک دین به این معنی است که ما می توانیم بسیاری از سیستم های ماشین نصب شده را با استریوهای موجود در بازار جایگزین کنیم و تقریبا هیچ مشکلی به وجود نیاید. اگر چه استاندارد دین تنها عرض و ارتفاع را مشخص می کند اما تولید کنندگان سیستم صوتی ماشین دستگاههایی هم تولید می کنند که دوبرابر بلندتر هستند و دو دین نامیده می شوند. زیرا دوبرابر بلندتر ازاستاندارد مشخص شده دین هستند. تعداد کمی از سیستم های صوتی ماشین ۱٫۵ دین هستند که ارتفاع آنها ۱٫۵ برابر ارتفاع استاندارد دین است.

مدت کوتاهی است که خودروها مجهز به فناوری های جدید شده اند و از آن استفاده می شود و در بهبود کیفیت آن گام مهمی است، پیشرفت های قابل ملاحظه ای هم در سیستم صوتی و تصویری آنها صورت گرفته و ایجاد تغییر در آنها تقریبا غیراقتصادی یا غیرممکن است، اما باز هم علاقه مندان به شنیدن صدای با کیفیت و البته قدرت بالا به امکانات مالتی مدیای موجود در خودروهای مدرن بسنده نمی کنند و برای بالاتر بردن کیفیت و قدرت آنها در تلاشند.

به طور کلی سیستم های پخش کننده رایج در بازار ایران به گروه های زیر تقسیم بندی می شوند.

تِیپ (کاست): پخش های تییپ یا کاست خور معمولا یک کاست را درون خود دارد و دارای چهار خروجی صدا ۴۰ وات (PMPO) و معمولا این پخش ها فاقد خروجی ساب یا آمپلی فایر هستند. هرچند مدت هاست این نوع پخش کننده دیگر شاید مورد استفاده قرا نگیرد و یا به عبارتی از ذهن ها پاک شده باشد، اما اکنون برخی خودروها با این نوع سیستم پخش روانه بازار مصرف می شوند یا این که از گذشته به صورت فابریک در خیابان های کشور تردد می کنند. این در حالی است که در نمونه های کمی جدیدتر برخی از آنها این قابلیت را دارند که سیستم چنجر (سی دی چنجرها معمولا از سه تا ۱۲ سی دی را در خود جای می دهند و اکثر آنها فاقد قدرت پخش فرمت MP3 و دیگر فرمت ها جز Audio هستند) را نیز به آنها متصل کرد، اما اصلی ترین خصوصیت مثبت این نوع پخش ها، رادیوی قوی آنهاست.

پخش CD: پخش های سی دی معمولا یک جایگاه برای ورود سی دی دارند و به مدل های مختلف تقسیم می شوند. برخی از آنها امکانی مشابه با امکانات پخش های تیپ دارند و برخی هم امکانات اضافه مانند تنظیمات بیشتر، امکان اتصال به آمپلی فایرها و خروجی تا هشت عدد. اکثر پخش های سی دی اتومبیل قادرند سی دی هایی با فرمت MP3 و Wav را بخوانند؛ در حالی که بیشتر مدل های موجود امروز بازار قابلیت ورودی صدا چون USB و مموری و AX را نیز دارند.

تعمیرات-ضبط-خودرو

خرابی های ضبط خودرو:

ضبط خودرو هم از جمله لوازم الکترونیکی است که دارای طول عمری بوده واگر به خوبی مراقبت و نگه داری نشود عمر آن کاهش یافته و نمی تواند کارایی خوبی داشته باشد. برخی از مشکلات و خرابی هایی که برای صبط خوردو ممکن است رخ دهد را به این صورت می توان عنوان کرد: بلندگوی خودرو از اجزای اصلی سیستم پخش است. اگر اسپیکرهای خودرو کار نمی کنند ممکن است این مشکل از هدیونیت یا آمپلی فایر باشد. برخی مواقع مشکلی که در سیم کشی بین هدیونیت و یک بلندگوی خودرو وجود دارد باعث می شود همه اسپیکرها قطع شوند. سیستم صوتی خودرو به درستی کار می کند ولی هیچ صدایی از اسپیکر دریافت نمی شود. سیم های بلندگو ی خودرو در زیرصندلی ها،پشت پانل ها قرار می گیرند. اگر اتصال باشد ولی باز هم صدا پخش نمی شود ممکن است یکی از آن ها در قسمتی پیچ خورده باشد. اگر بلندگوها در درب خودرو نصب شده باشد ممکن است سیم بلندگو در چارچوب درب گیر کرده باشد. اگر یکی از اسپیکرهای خودرو اتصالی داشته باشد ممکن است باعث قطع شدن همه اسپیکرها شود و … .

در صورت بروز خرابی در ضبط خودروی خود می توانید با واحد تعمیرات مجتمع فنی ملی پایتخت تماس حاصل فرمایید یا مراجعه حضوری داشته باشید.

 

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹

آدرس» تهران –میدان انقلاب-جمالزاده شمالی-خ فرصت شیرازی-نرسیده به والعصر – کوچه صالحی-نبش درفش -پلاک۱