تعمیرات مانیتور

تعمیرات مانیتور

مانیتور تکه ای از سخت افزار کامپیوتر است که اطلاعات ویدئویی و گرافیکی را که از طریق کارت گرافیک کامپیوتر تولید شده است را نمایش می دهد. مانیتورها بسیار شباهت به تلویزیون دارند اما معمولا اطلاعات را با رزولوشن بسیار بالاتر نشان می دهند. همچنین بر خلاف تلویزیون ها، مانیتورها معمولا بر روی یک دیوار نصب نمی شوند اما در عوض روی میز آن ها را قرار می دهند.

Image result for what is monitor

مانیتورهای رایانه ای قدیمی تر با استفاده از لوله های پرتوی کاتدی (CRT) ساخته شده اند که آنها را سنگین تر کرده و موجب می شود تا فضای بیشتری از روی میز استفاده کنند. اکثر مانیتورهای مدرن با استفاده از تکنولوژی ال سی دی ساخته شده و معمولا به عنوان صفحه نمایش اشاره می شود. این مانیتورهای نازک فضای بسیار کمتری را نسبت به نمایشگرهای CRT استفاده می کنند. این به این معنی است که افرادی که دارای مانیتورهای LCD هستند فضای میز بیشتری دارند تا با دسته های کاغذ، قلم و دیگر اشیا ها هماهنگ شوند. اولین مانیتور کامپیوتر بخشی از سیستم کامپیوتری Xerox Alto بود که در تاریخ ۱ مارس ۱۹۷۳ منتشر شد. یک مانیتور سنتی تنها برای نمایش (تولید) اطلاعات از یک کامپیوتر استفاده می شود و هیچ منبع ورودی را فراهم نمی کند. به همین دلیل یک مانیتور کامپیوتر یک دستگاه خروجی در نظر گرفته شده است.

رایانه های شخصی اسمارت فون ها (گوشی های هوشمند) و تبلت ها دارای صفحه لمسی هستند که به کاربر اجازه می دهد تا با استفاده از انگشت خود، با لمس کردن آنچه که روی صفحه نمایش داده می شود، با کامپیوتر خود ارتباط برقرار کند. اگر مانیتور دارای قابلیت های صفحه لمسی است، آن را یک دستگاه ورودی / خروجی در نظر گرفته است. با این حال، اگر هیچ منبع ورودی ندارد، تنها یک دستگاه خروجی در نظر گرفته شده است. مانیتورهای کامپیوتری دارای حداقل یکی از انواع اتصال دهنده های مانیتور زیر برای اتصال به کامپیوتر هستند:

DVI: کوتاه شده ی (Digital Visual Interface)، رابط بصری دیجیتال، DVI یک رابط صفحه نمایش ویدئویی است. digital visual interfaceاین استاندارد به عنوان یک استاندارد صنعتی برای انتقال محتوای ویدئوی دیجیتال برای نمایش دستگاههایی با رزولوشن ۲۵۶۰ × ۱۶۰۰ طراحی شده است. دستگاه های رایج که از اتصال DVI استفاده می کنند، مانیتورهای کامپیوتری و پروژکتور ها هستند. DVI حتی می تواند با بعضی از تلویزیون ها مورد استفاده قرار گیرد، اگر چه HDMI شایع تر است زیرا فقط بعضی از کابل های DVI می توانند سیگنال های صوتی را ارسال کنند. اتصال DVI ممکن است یکی از سه نام را بسته به سیگنال هایی که از آن پشتیبانی می کند، داشته باشد: DVI-A (فقط آنالوگ)، DVI-D (فقط دیجیتال) یا DVI-I (هر دو دیجیتال و آنالوگ). 

HTMI: کوتاه شده ی (High Definition Multimedia Interface)،HDMI cable from Mediabridge رابط چندرسانه ای با وضوح بالا، یک کانکتور و کابل است که قادر به انتقال جریان های با کیفیت بالا و پهنای باند صوتی و تصویری بین دستگاه ها است. تکنولوژی HDMI با دستگاه هایی مانند HDTV، پروژکتور، پخش دی وی دی یا پخش کننده Blu-ray استفاده می شود. تصویر یک نمونه از یک کابل HDMI است.

VGA: کوتاه شده ی (Video Graphics Array)،VGA cable and connector یک استاندارد صفحه نمایش محبوب ساخته شده توسط IBM است و در سال ۱۹۸۷ معرفی شده است. VGA صفحه نمایش رنگی با وضوح ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسل با سرعت بازنگری ۶۰ هرتز و ۱۶ رنگ نمایش داده شده در یک زمان را فراهم می کند. اگر رزولوشن به ۳۲۰ × ۲۰۰ کاهش یابد، ۲۵۶ رنگ نمایش داده می شود.VGA از سیگنال های آنالوگ استفاده می کند، بدین معنا که تنها قادر به کاهش رزولوشن و نمایش با کیفیت پایین در صفحه نمایش می باشد. تصویر رو به رو یک نمونه از آنچه که کابل و اتصال VGA (SVGA) به طور معمول در مانیتور و پشت کامپیوتر به نظر می رسد. استاندارد VGA توسط SVGA جایگزین شده است و اگر چه این کابل ها و اتصالات هنوز به عنوان VGA نامیده می شوند، از لحاظ فنی SVGA هستند.

DisplayPort :DisplayPort ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره کند:

  1. ابتدا برای اتصال یک منبع ویدئویی به یک دستگاه نمایشگر، DisplayPort (DP) یک رابط دیجیتالی ایجاد شده توسط VESA است.Displayport کابل ها در دو نوع استاندارد و Mini DisplayPort وجود دارد (نشان داده شده در تصویر). با وجود تفاوت در اندازه، عملکرد آنها یکسان است. کابل های DisplayPort بسیار شبیه به HDMI سرعت بالا از لحاظ پهنای باند هستند، اما می توانند نرخ نویز بسیار بالاتر در رزولوشن بالاتر (۶۰ هرتز در مقابل ۲۴ هرتز HDMI) داشته باشند.
  2. به طور کلی، هنگامی که اشاره به اتصال سخت افزاری می شود، یک پورت باز پشت یا کنار کامپیوتر است که نمایش داده می شود و مانیتور، پروژکتور یا کابل تلویزیون را دریافت می کند. امروزه شایع ترین انواع پورت هایی که می توانند نوعی از پورت نمایش داده می شوند عبارتند از DVI، HDMI و VGA.

Thunderbolt: ابتدا تحت نام Light Peak نامگذاری شده است، Thunderbolt یک رابط استThunderbolt cable که برای اتصال دستگاه های جانبی به کامپیوتر استفاده می شود. این یک رابط سریال است که ترکیبی از تکنولوژی های موجود PCI Express و DisplayPort است. این رابط اجازه می دهد تا انتقال اطلاعات از راه دور ارزان تر از کابل که قادر به حمل قدرت DC است میسر شود. این فناوری توسط اپل و اینتل توسعه داده شد، اما اینتل حق مالکیت آن را دارد. اپل در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۱۱، این فناوری را به بازار عرضه کرد که شامل آن در مدل MacBook Pro به روز شده بود. دو تکرار اول تاندربولت می تواند داده ها را با نرخی تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه انتقال داده و از همان کانکتور که می توان بر روی کابل Mini DisplayPort پیدا کرد استفاده کنید. نسخه سوم می تواند داده ها را با نرخ ۴۰ گیگابیت بر ثانیه انتقال داده و از یک اتصال USB Type-C استفاده کند.

خرابی های مانیتور:

مانیتورها صرفأ مانیتورهای مربوط به دستگاه پی سی نیست بلکه شامل دستگاه های نمایشی دیگر مانند صفحه نمایش های مربوط به دستگاه های پزشکی و … . مانیتورها ممکن است صفحه نمایش آن ها دچار شکستگی شود و یا خطوطی روی آن نمایان شود و یا هنگام نمایش همراه با هاله ای باشد. خراب شدن پورت ها، سوختن قطعه ای الکترونیکی در مدار آن و … از جمله مواردی هستند که باعث عدم نمایش توسط آن می باشد. 

در صورت بروز خرابی و یا اشکال در پخش صفحه نمایش در مانیتور خود می توانید با واحد تعمیرات کامپیوتر مجتمع فنی ملی پایتخت تماس حاصل فرمایید یا مراجعه حضوری داشته باشید.

تلفن تماس:

آدرس»