تعمیرات ماوس

تعمیرات ماوس

کسانی که با استفاده از کامپیوتر سر و کار دارند و یا حتی کسانی که با آن کار نمی کنند می دانند که برای استفاده از کامپیوتر (PC) علاوه بر مانیتور و کیس که اجزا اصلی هستند و سیستم کامپیوتر با آن شکل می گیرد، لوازم جانبی دیگری هم دارد که به عنوان رابط و واسط هستند و با استفاده از آن ها می توانیم خواسته خود را به کامیپوتر منتقل کنیم یا خروجی کامیپوتر را با آن داشته باشیم، تا کار مورد نظر ما را اجرا کند. از جمله لوازم جانبی می توان به ماوس و کیبورد و اسپیکر اشاره کرد. در اینجا تمرکز ما روی ماوس است. موشواره یا ماوس دستگاهی شبیه به موش است که جزء تجهیزات ورودی کامیپوتر به حساب می‌آید که مانند کیبورد، یک واسط کاربر سخت‌افزاری محسوب می‌شود. این وسیله معمولأ دو دکمه دارد و با کابل به سیستم ما وصل می‌شود. علاوه بر کامپیوترهای شخصی ما می توانیم ماوس را برای لپ تاپ هم استفاده کنیم. 

ماوس یک سنسور تشخیص حرکت دارد و بر اساس مقدار حرکتی که می کند، دستگاه این حرکت ها را به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل کرده و به کامپیوتر می‌فرستد. کامپیوتر با استفاده از داده‌هایی که دریافت می کند، می‌فهمد که نشانگر روی صفحه را باید در چه جهت و چه مقدار حرکت دهد. ماوس علاوه بر تعیین جهت حرکت دو بعدی (محود X و Y)، چندین دکمه برای کاربردهایی مثل کلیک کردن، راست کلیک کردن و … و اغلب یک یا دو غلتک دارد که برای اسکرول و بالا پایین کردن صفحات و پنجره‌ها به کار می‌رود. البته به صورت کلی با دابل کلیک کردن بر روی آیکون و مورد مورد نظر می توانیم به محتویات آن فایل دسترسی داشته باشیم اما با استفاده از سیستم عاملی که با آن کار می کنیم می توانیم تنظیماتی را در این زمینه داشته باشیم که برای مثال سرعت عملکرد ماوس چقدر باشد و اینکه با دابل کلیک یا تک کلیک مقصود ما را اجرا کند. 

یک موس تنها در دستگاه هایی که دارای رابط کاربر گرافیکی هستند پشتیبانی می شود. به همین دلیل است که شما هنگام استفاده از ابزارهای متنی، مانند برخی از این برنامه های آنتی ویروس بوت رایگان، باید از صفحه کلید خود استفاده کنید. در حالی که لپ تاپ ها، گوشی های لمسی یا تبلت ها و سایر دستگاه های مشابه نیازی به موس ندارند، همه آنها از یک مفهوم مشابه برای برقراری ارتباط با دستگاه استفاده می کنند. به این معناست که قلم، لپ تاپ یا انگشت خود را به جای ماوس رایانه ای سنتی استفاده کنید. با این حال، اکثر این دستگاه ها از ماوس به عنوان یک ابزار ضمیمه و جانبی اختیاری پشتیبانی می کنند که انتخاب آن به عهده شماست که از کدام استفاده کنید. بعضی از موش های کامپیوتر بعد از مدت زمان مشخصی از فعالیت غیرفعال می شوند تا در عمر باتری صرفه جویی کنند، در حالی که انواع دیگر نیاز به قدرت زیادی دارند (مانند بعضی از ماوس هایی که برای بازی استفاده می شوند که به گیمینگ شهرت دارند) و سیمی هستند و تنها به خاطر عملکرد در جهت راحتی بی سیم می باشند. موس به دلیل طناب دم مانند که از انتهای آن بیرون آمد، از ماوس نام برد. این توسط داگلاس Engelbart در سال ۱۹۶۴ اختراع شد. قبل از اختراع ماوس، کاربران کامپیوتر مجبور شدند دستورات متنی را برای انجام حتی ساده ترین کارها مانند انتقال از طریق دایرکتوری و باز کردن فایل ها / پوشه ها وارد کنید.

انواع-ماوس

ماوس ها انواع مختلفی دارند و نمونه ها و مدل های زیادی از آن ها وجود دارد. ماوس هایی که با کابل به سیستم ما متصل می شود . به عنوان ماوس های غلتکی یا مکانیکی یا توپی شناخته می شوند و ماوس های که بلوتوثی هستند و به عنوان ماوس نوری یا لیزری هم اغلب شناخته می شوند، که بدون نیاز به اتصال به سیستم ما از راه دور می توانیم سیستم خود را کنترل کنیم. 

ماوس‌های نوری،که اغلب با نور مرئی قرمز رنگ قابل تشخیص هستند. این ماوس‌ها در دو نوع لیزری و نوری در دسترس هستند که تفاوت اصلیشان در نوری است که تابیده می‌شود. لیزری‌ها عمر کمتر ولی دقت بیشتر و نوری‌ها عمر بیشتر و دقت کمتری دارند.ماوس-بلوتوثی نحوه کار این ماوس‌ها به این صورت است که یک منبع نور (اگر ماوس لیزری باشد، یک لیزر و اگر ماوس نوری باشد یک LED) به سوی لنز شیشه‌ای نور می‌تاباند و لنز هم با یک زاویه ثابت نور را از طریق حفره پایین ماوس، به سطحی که ماوس روی آن است هدایت می‌کند. یک چیپ مرکزی به عنوان چشم الکتریکی یا فوتوسل، در ثانیه به نسبت دقت ماوس، صدها یا هزاران عکس با وضوح بسیار پایین می‌اندازد. چیپ به سادگی الگوی عکس‌ها را با هم مقایسه کرده و با توجه به تفاوتشان، می‌گوید که ماوس در چه جهتی حرکت کرده است. سپس این اطلاعات دیجیتالی را به کامپیوتر می‌فرستد. 

ماوس‌های غلتکی، توپی یا مکانیکی این ماوس‌ها در پایینشان یک حفره و یک توپ معمولأ سفید رنگ وجود دارد. ماوس-توپیاین توپ سنگین در مکانی قرار گرفته که در طول حرکت همان جا باشد ولی بتواند در جهت‌های مختلف بچرخد دقیقاً مثل توپ موجود در نوک خودکار. به این توپ دو چرخ به زاویه ۹۰ درجه از هم چسبیده که با حرکت توپ در یک محور یک چرخ و با حرکت در محور دیگر چرخ دیگر را می‌چرخاند. با حرکت هر یک از این چرخ‌ها سیگنال‌های آنالوگ تولید شده به یک چیپ کنترل کننده می‌رود که از آنجا به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل شده و به کامپیوتر فرستاده می‌شوند.

 

ساختار-داخلی-ماوس

خرابی های ماوس

همان طور که در مورد نحوه کار کرد ماوس ها و انواع آن گفته شد می توان دید که دارای بخش های حساسی هستند و باید در حفظ و نگهداری آن کوشا بود اما اغلب ممکن است برخی از اتصالات موجود در آن دارای مشکل شود که نیاز به ترمیم داشته باشد. یا در مورد ماوس های توپی یا لیزری قطعه متحرک یا گسیل دهنده نور خراب شود که باید تعویض شود. در صورتی هم مشکل ماوس به حدی باشد که نشود آن را تعمیر کرد باید ماوس جدیدی تهیه شود. 

در صورتی که دستگاه ماوس شما با مشکل مواجه شده است که نشان از اختلال در نحوه کارکرد آن است می توانید با واحد تعمیرات رایانه مجتمع فنی ملی پایتخت تماس حاصل فرمایید یا مراجعه حضوری داشته باشید تا توسط متخصصین این مرکز عیب یابی و رفع شود.

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹

آدرس» تهران –میدان انقلاب-جمالزاده شمالی-خ فرصت شیرازی-نرسیده به والعصر – کوچه صالحی-نبش درفش -پلاک۱