تعمیرات هارد

تعمیرات هارد

یک دستگاه کامیپوتر یا لپ تاپ از اجرای مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام وظایفی را بر عهده دارند و طبق برنامه ای که برای آن ها تعریف شده است عمل می کنند. هر کدام از اجزا با هم در ارتباط هستند و در صورتی که بخشی به خوبی کار نکند دیگر بخش ها را تحت تأثیر قرار می دهد. یکی از اجزای مهم هر کامیپوتر هارد آن است چرا که حاوی اطلاعات مربوط به سیستم ماست و باید به خوبی مراقبت شود. هارد دیسک بخشی از یک واحد (اغلب به نام درایو دیسک، هارد دیسک و هارد دیسک) است که ذخیره و دسترسی نسبتا سریع به مقادیر زیادی از داده ها را در سطح الکترومغناطیسی یا مجموعه ای از سطوح فراهم می کند. رایانه های معمولی معمولا دارای یک هارد دیسک می باشند که می توانند هر جایی از میلیاردها تا هزاران بایت حافظه ذخیره شوند.

نتيجة بحث الصور عن هارد دیسک

یک هارد دیسک د رواقع مجموعه ای از دیسک های انباشته است مانند گرامافون. هر دیسک شامل اطلاعات ذخیره شده به صورت الکترومغناطیسی در دایره ها یا قسمت های متمرکز روی دیسک می باشد. یک سر مشابه با بازوی گرامافون در یک موقعیت نسبتأ ثابت، اطلاعات را از روی ترک ها می خواند یا می نویسد. دو سر، روی هر دو سمت دیسک، اطلاعات را همچنان که دیسک می چرند، می خواند یا می نویسد. هر عملکرد خواندن یا نوشتن نیازمند این است که داده ها در مکانی قرار داده شده باشند، تا عملیاتی که جستجو نامیده می شود اجرا شود. اطلاعات در حال حاضر در یک حافظه پنهان دیسک، با این حال، با سرعت بیشتری واقع شده است.

واحد هارد دیسک / درایو با سرعت چرخش تنظیم می شود که از ۴،۲۰۰ دور در دقیقه به ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه متغیر است. اکثر لپ تاپ ها و رایانه های شخصی رومیزی از هارد دیسک استفاده می کنند که بین ۵۴۰۰ دور در دقیقه و ۷۲۰۰ دور در دقیقه است، در حالی که دیسک سخت در رمپ بالاتر می تواند در ایستگاه های کاری بالا و سرور های سازمانی یافت شود. زمان دسترسی دیسک به میلی ثانیه اندازه گیری می شود. اگر چه مکان فیزیکی داده ها را می توان با سیلندر، مسیر و مکان های بخش شناسایی کرد، این در واقع به آدرس بلوک منطقی (LBA) که با محدوده آدرس بزرگتر روی هارد دیسک کار می کند، نقشه برداری می شود.

هارد دیسک ها به عنوان یک منبع ذخیره سازی اطلاعات عمومی برای مصرف کنندگان و شرکت ها، علیرغم رشد محبوبیت و کاهش سریع قیمت فلش مموری های حالت جامد به شکل درایوهای حالت جامد (SSDs) باقی مانده است. SSD ها به همان درگاه های خارجی و داخلی درایو به عنوان همتایان HDD خود می پردازند. SSD ها ممکن است بسیار سریع تر، با دوام تر باشند و قدرت کمتر از دیسک های سخت را تولید کنند، اما آنها نیز گران تر هستند. SSD ها مناسب تر برای برنامه های کاربردی هستند که نیاز به کارایی بالا دارند، در حالی که هارددیسک ها اغلب برای موارد استفاده با ظرفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

تا پایان سال ۲۰۰۰، Seagate و Western Digital اولین سه هارد دیسک TB را منتشر کردند، با آن شرکت ها و توشیبا اولین درایو ۴ TB را در اوایل دهه آینده تولید نمودند. در سال ۲۰۱۳، Seagate دارای یک هارد دیسک ۵ TB بود، در حالی که HGST (یک شرکت تابعه Western Digital) یک هارد دیسک پر از هلیم ۶ TB را حمل کرد. هلیم آشفتگی کمتری را نسبت به هوا ارائه می دهد، زیرا کمتر متراکم می شود و سبک تر از هوا است. این به این معنی است که درایوهای پر از هلیوم خنک تر و سریعتر اجرا می شوند و می توانند فضای ذخیره سازی بالاتری داشته باشند.Components in a hard disk علاوه بر این، هارد دیسک سخت پر شده با هلیوم، تولید کنندگان را قادر می سازد تا هفت پلاتر را در فضای مورد نیاز که برای پنج پلاتر طراحی شده است در هارد دیسک معمولی قرار دهیم. همچنین در سال ۲۰۱۳، Seagate هارد دیسک ها را با استفاده از تکنولوژی ضبط مغناطیسی (SMR) برای جلوگیری از محدودیت های فیزیکی درایوهای معمولی معرفی کرد. SMR لایه های مغناطیسی بر روی هر دیسک را به جای قرار دادن آنها به صورت موازی با یکدیگر به همان صورت معمول که در هارد دیسک معمولی به صورت لایه ای وجود داشت، قرار می دهد، در نتیجه افزایش تراکم ذخیره سازی. آهنگها مانند دودکش ها در سقف همپوشانی دارند. امروزه به دلیل توسعه HDD های مبتنی بر هلیوم و تکنولوژی SMR، ظرفیت هارد دیسک به ۱۰تی بی (ترابایت)، ۱۲ تی بی ، ۱۴ تی بی و ۱۶تی بی افزایش یافته است.

یک درایو سخت شامل چندین جزء اصلی در داخل آن می شود. شامل دیسک برای ذخیره داده ها، یک اسپیندل برای چرخاندن صفحات، یک دست خوانش / نوشتن برای خواندن و نوشتن داده ها، یک محرک برای کنترل عمل و حرکت دست باز / خواندن و نوشتن و یک صفحه منطق است. هارد دیسک ها شامل یک یا چند پلاترهای آلومینیومی، شیشه ای یا سرامیکی ساخته شده از مواد زیر لایه ای با یک سطح مغناطیسی نازک، یا لایه های رسانه ای برای ذخیره سازی اطلاعات است. پلاترها ذخیره سازی و سازماندهی داده ها را در ساختارهای خاص – آهنگ ها، بخش ها و خوشه ها – بر روی این لایه رسانه ای، که تنها چند میلیون و یک اینچ ضخامت دارد بر عهده دارند.

نتيجة بحث الصور عن هارد دیسک خراب

 

خرابی های هارد دیسک

هارد دیسک می تواند به دلایل مختلف از کار بیافتد و به خوبی کار نکند. این خرابی ها به طور کلی به شش دسته گسترده تقسیم می شود.

خرابی الکتریکی: زمانی اتفاق می افتد که، به عنوان مثال، افزایش ولتاژ برق یک مدار الکترونیکی دیسک سخت را خنثی می کند، باعث می شود که سر یا مدار یا برد خواندن/ نوشتن خراب شود. اگر یک هارد دیسک روشن باشد، اما نمی تواند خواندن و نوشتن داده یا بوت شدن آن را نمایش دهد، احتمال دارد یکی یا بیشتر از اجزای آن دچار خرابی الکتریکی شده باشد.

خرابی مکانیکی: می تواند ناشی از سایش و پاره شدن، و همچنین یک ضربه سخت ایجاد شود. این باعث می شود، در میان چیزهای دیگر، سر سوزن مربوط به خواندن / نوشتن دیسک به پلاتر در حال چرخش برخورد کند و باعث خرابی فیزیکی غیر قابل بازگشت شود.

خرابی منظقی: زمانی رخ می دهد که نرم افزار هارد دیسک به خطر بیافتد یا به درستی اجرا نشود. همه نوع فساد اطلاعات – مانند فایل های خراب، بدافزار و ویروس ها، بسته شدن نامناسب برنامه یا خاموش کردن کامپیوتر، خطای انسانی یا حذف تصادفی فایل های مهم برای عملکرد دیسک سخت – می تواند منجر به خرابی منطقی شود.

خرابی Bad sector: می تواند زمانی اتفاق بیفتد که ناهماهنگی رسانه مغناطیسی بر روی دیسک چرخشی هارد دیسک وجود داشته باشد و ناحیه خاصی در دیسک ایجاد شود. Bad sector بومی هستند و اغلب زمانی که آنها رخ می دهد سیستم را محدود می کند. در طول زمان، با این حال، تعداد Bad sector می تواند افزایش یابد، در نهایت منجر به از دست رفتن فایل ها و یا غیر قابل دسترس شدن و در نهایت عدم فعالیت یک هارد دیسک شود.

خرابی نرم افزار (Firmware failure):  زمانی اتفاق می افتد که نرم افزاری که وظایف نگهداری را بر روی یک درایو انجام می دهد و دیسک سخت را برای برقراری ارتباط با کامپیوتر خراب می کند یا به درستی متوقف نمی شود. این نوع خرابی می تواند منجر به انجماد دیسک در هنگام بوت شدن شود یا عدم شناسایی رایانه ای که هارد دیسک به  آن متصل است شود

خرابی های ناشناخته: که در طول زمان جمع می شوند نیز ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، یک مشکل الکتریکی می تواند منجر به شکست مکانیکی شود، مانند سقوط سر سوزن مربوط به نوشتن / خواندن. این ممکن است منجر به یک شکست منطقی شود، و در نتیجه چندین Bad sector روی دیسک های سخت دیسک ایجاد شود.

در صورت بروز خرابی در هارد سیستم خود می توانید با واحد تعمیرات کامپیوتر مجتمع فنی ملی پایخت تماس حاصل فرمایید یا مراجعه حضوری داشته باشید.

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹

آدرس» تهران –میدان انقلاب-جمالزاده شمالی-خ فرصت شیرازی-نرسیده به والعصر – کوچه صالحی-نبش درفش -پلاک۱