تعمیرات کاتر پلاتر

تعمیرات کاتر پلاتر

دستگاه های بسیاری با کارایی های مختلفی اطراف ما را احاطه کرده اند که با استفاده از آنها برخی از کارهای ما سریعتر انجام می شود و به بهبود زندگی ما کمک می کنند. این دستگاه ها بر اساس نوع کاری که انجام می دهند در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. برخی مربوط به لوازم خانگی می شوند، برخی مربوط به لوازم آشپزخانه، برخی مربوط به ماشین آلات صنعتی و برخی هم مربوط به کارهای اداری هستند. از هر کدام از این قبیل وسایل مدل های مختلفی نیز وجود دارد که باز بر اساس نیاز ما تعریف می شوند و امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهند.

از جمله دستگاه هایی که در کاربرد زیادی در برخی از انواع تبلیغات دارد دستگاه کارتر پلاتر یا کاتینگ پلاتر است. علت اینکه آن را برای تبلیغات عنوان می کنیم چون یک دستگاه برش شبرنگ هست و می توان با استفاده از آن طرح هایی که چاپ می شود را برش زد و جهت تبلیغات استفاده کرد. برای کارهای چاپی که نیاز به برش با دقت بیشتر دارید برش کاتر پلاتر و یا همان برش شبرنگ نقش مهمی پیدا می کند. کاتینگ پلاتر دستگاهی است که تصاویر خطی درست شده در نرم افزارهایی که خروجی خطی دارند را به صورت برش بر روی کاغذ منعکس کرده و طرح ها را برای ما قابل جدا کردن می کند. از جمله نرم افزارهایی که برای این کار درست شده است CorelDRAW می باشد که اغلب کسانی که در کار برش و نصب استیکر هستند از این نرم افزار استفاده می کنند. دستگاه کاتینگ یا کاتر پلاتر قابلیت برش استیکر و طلق رادیولوژی و کاغذ های مات کن و … را دارد.

برای برش اشکال ریز با کاتر پلاتر کم کردن سرعت برش دستگاه مهم است. در تنظیمات دستگاه کاتر پلاتر سرعت حرکت تیغ کاتر پلاتر ۱ یا دو سانتی متر بر ثانیه است. این باعث می شود تا دستگاه در برش کمتر دچار خطا شود. یکی از مشکلاتی که در برش طرح با متریال ضخیم مثل شبرنگ زنبوری پیش می آید این است که طرح به راحتی جدا نمی شود و ممکن است در حین جداسازی خراب شود. برای رفع این مشکل از گزینه Double cutting یا همان برش دوباره باید استفاده کرد. دو بار برش زدن باعث می شود که طرح به راحتی جدا شود و آسیبی نبیند. یکی از ابزارهای کمکی کاتر پلاتر نرم افزار آرت کات می باشد این نرم افزار با بیشتر کاترها هماهنگ بوده و قابلیت اعمال تغییرات به صورت گرافیکی در طرح و همچنین تنظیمات نحوه اجرای کار، ابعاد متریال و کار و مواردی از این قبیل را برای کاربر فراهم می سازد. 

طرز کار دستگاه کاتر پلاتر بسیار راحت است. فقط کافی است ماده مورد نظر را زیر رول دستگاه کاتر پلاتر گذاشته و تنظیمات فشار  و سرعت را انجام داد و در نهایت طرح مورد نظر را از کامپیوتر به دستگاه کاتر پلاتر ارسال کرد. با اینکه نحوه کار با کاتر پلاتر آسان است ولی گاهی مشکلاتی در حین کار برای این دستگاه به وجود می آید که کارایی دستگاه رو مختل می کند. از جمله مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید پرش ناگهانی تیغ کاتر پلاتر در حین برش و جدا نشدن قسمت هایی از طرح بعد از اتمام کار است برای رفع این مشکل نوار برش را چک کنید. نوار برش در واقع یک نوار بلند و باریک است که در انتهای کاتر پلاتر قرار گرفته است و به عنوان محافظ تیغ کاتر پلاتر استفاده می شود. این نوار باید بعد از مدتی تعویض شود و زمانی که نوار برش شبرنگ دارای شیارهای روی آن بود زمان تعویض آن فرا رسیده است تعویض به موقع باعث افزایش طول عمر تیغ کاتر پلاتر می شود. مشکل بعدی که ممکن است برای دستگاه کاتر پلاتر ایجاد شود این است که ممکن است گوشه طرح ها گرد شده و یا علامت های کوچکی بر روی متریال در طرح مورد نظر ما ایجاد شود. این مشکل بیشتر شبیه به مشکلات چاپ افست است. سه عامل مهم قدرت، سرعت و افست باید به صورت همزمان با هم به درستی در دستگاه کاتر پلاتر کار کنند. این سه عامل بای تنظیم باشند. مشکل سومی که ممکن است دستگاه های کاتر پلاتر با آن مواجه شوند برش نادرست مدیا و یا تناقض در برش است. برای حل این موضوع میزان بیرون بودن تیغه از محفظه نگهدارنده باید چک شود. به نظر منطقی می آید که اگر تیغ  بصورت واضح خارج از محفظه دیده شود (اندازه ی بیشتری از محفظه بیرون باشد)،با این پیش فرض برش بهتر و قوی تری خواهید داشت، اما اینطور نیست. تیغه هرگز نباید بیشتر از زیر  لبه محفظه نگهدارنده بیرون بیاید. بیرون آمدن بیشتر تیغه به دستگاه برای برش بهتر مدیا کمک نخواهد کرد. نیرو و سرعت را با توجه به محدوده مشخص شده تولید کننده برای مدیایی که برش می دهیم باید تنظیم کنیم. در حین برش طرح های ریز، ممکن است وینیل دستگاه بلند شود و یا کار در حین برش پاره شود. 

برخی دیگر از مشکلات که جز مشکلات فنی می باشد نیز باید توسط متخصص متبحر بررسی شود تا عیب یابی و رفع شود. مشکلات می تواند مربوط به ساختار داخلی دستگاه باشد و الکترونیک دستگاه بستگی داشته باشد. اگر سیستم دستگاه کاتر پلاتر شما هم با مشکلاتی در نخوه کارکرد خود مواجه شده است می توانید با واحد تعمیرات ماشین های اداری مجتمع فنی ملی پایتخت به عنوان یکی از قویترین مراکز تعمیرات و آموزش تعمیرات دستگاه های الکترونیکی و دیجیتالی در سطح کشور تماس حاصل فرمایید و یا به این مرکز مراجعه نمایید تا توسط متخصصین این مرکز نسبت به عیب یابی و رفع نقض و اختلال آن اقدام شود.

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۳۵۹۲۱

آدرس» تهران –میدان انقلاب-جمالزاده شمالی-خ فرصت شیرازی-نرسیده به والعصر – کوچه صالحی-نبش درفش -پلاک۱