بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات

حتمأ برای شما هم پیش آمده است که بخشی از و یا همه اطلاعات خود را که در گوشی تلفن همراه خود یا لپ تاپ و یا کامپیوتر و یو اس بی فلش و … را داشته اید حذف شده باشد و آن ها را از دست داده باشید. برخی از این اطلاعات را می توان بازیابی کرد و برخی را خیر که بسته به نوع دستگاه و نحوه حذف آن متفاوت می باشد. بازیابی اطلاعات فرآیند بازیابی داده هایی است که از دست رفته اند، به طور تصادفی حذف شده، خراب شده یا بر اثر سانحه غیر قابل دسترس شده است. در شرکت IT یا فن آوری اطلاعات، بازیابی اطلاعات به طور معمول به بازگرداندن داده ها به دسکتاپ، لپ تاپ، سرور یا سیستم ذخیره سازی خارجی از یک پشتیبان اشاره می کند. بازیابی اطلاعات اشاره دارد به نجات یا حفاظت از داده ها از سیستم های سخت افزاری خراب یا آسیب دیده. در دادرسی قانونی و جاسوسی، این اصطلاح به تکنیک های به دست آوردن اطلاعات “سخت برای دریافت”، معمولا در هنگام خرابی سخت افزار یا سیستم یا زمانی که داده های سیستم پاک شده است، اشاره می کند.

بازیابی اطلاعات

علل از دست دادن اطلاعات
بر اساس آمار U.K. منتشر شده در سال ۲۰۱۶، بیشتر از دست دادن داده ها به دلیل  به علت خطای انسانی است تا حملات مخرب. در حقیقت، خطای انسانی تقریبا دو سوم از حوادث گزارش شده به دفتر کمیساریای اطلاعات U.K. است. شایع ترین نوع نقص در زمانی رخ می دهد که فردی اطلاعاتی را به شخص غلط ارسال کند. سایر علل رایج از دست دادن اطلاعات عبارتند از: قطع برق، بلایای طبیعی، خرابی های دستگاه یا ناکامی، حذف تصادفی داده ها، غیرحساس بودن فرمت کردن هارد دیسک، آسیب دیده شدن سر خواندن / نوشتن هارد دیسک، سقوط نرم افزار، اشتباهات منطقی، فشرده سازی نرم افزار، استفاده مداوم از کامپیوتر پس از نشانه های وجود نقص، آسیب فیزیکی به دیسک های سخت، سرقت لپ تاپ، و ریختن قهوه یا آب بر روی کامپیوتر.

بازیابی اطلاعات چگونه کار می کند
فرایند بازیابی اطلاعات بسته به شرایط از دست رفتن داده ها گوناگون است، نرم افزار بازیابی داده برای ایجاد پشتیبان و رسانه های هدف پشتیبان استفاده می شود. به عنوان مثال، بسیاری از سیستم عامل های نرم افزار پشتیبان گیری دسکتاپ و لپ تاپ به کاربران اجازه می دهند که فایل های از دست رفته خود را بازیابی کنند، در حالی که بازسازی یک پایگاه داده خراب شده از پشتیبان گیری نوار، یک فرایند پیچیده تر است که نیاز به مداخله IT دارد. خدمات بازیابی داده ها نیز می تواند برای بازیابی فایل هایی که پشتیبان گیری نشده اند و به صورت تصادفی از یک سیستم فایل کامپیوتری پاک شدند، اما هنوز هم بر روی هارد دیسک ذخیره می شود، استفاده شود.  بازیابی اطلاعات امکان پذیر است زیرا فایل و اطلاعات مربوط به آن فایل در مکان های مختلف ذخیره می شوند. به عنوان مثال، سیستم عامل ویندوز از یک جدول تخصیص فایل برای ردیابی فایل هایی که در هارد دیسک قرار دارند و جایی که آنها ذخیره می شوند، استفاده می کند. جدول تخصیص مانند یک جدول کتاب از محتویات است، در حالی که فایل های واقعی روی هارد دیسک مانند صفحات در کتاب است.نحوه انجام بازیابی اطلاعات

هنگامی که داده ها نیاز به بازیابی دارند، معمولا تنها جدول تخصیص فایل است که به درستی کار نمی کند. فایل واقعی که باید بازیابی شود، هنوز هم می تواند بر روی دیسک سخت در شرایط بی عیب و نقص باشد. اگر فایل هنوز وجود داشته باشد و آن آسیب دیده و یا رمزگذاری نشود، می توان آن را بازیابی کرد. اگر فایل آسیب دیده، از دست رفته یا رمزگذاری شده باشد، راه های دیگری برای بازیابی وجود دارد. اگر فایل آسیب دیده باشد، هنوز هم می تواند بازسازی شود. بسیاری از برنامه های کاربردی، مانند مایکروسافت آفیس، در ابتدای فایل ها هدرهای یکنواخت را تعیین می کنند تا مشخص کند که آن ها به آن برنامه تعلق دارند. برخی از ابزارها می توانند برای بازسازی سرصفحات فایل به صورت دستی استفاده شوند، بنابراین حداقل برخی از فایل ها می توانند بازیابی شوند. بیشتر فرایندهای بازیابی اطلاعات، تکنولوژی را ترکیب می کنند، بنابراین سازمان ها صرفا اطلاعات را با نوار بازیابی نمی کنند. بازیابی برنامه های اصلی و اطلاعات از نوار طول می کشد، و شما ممکن است نیاز به دسترسی به اطلاعات خود بلافاصله پس از یک فاجعه داشته باشید. همچنین خطرات مربوط به انتقال نوارها وجود دارد. علاوه بر این، تمام داده های تولید در یک مکان از راه دور ممکن است برای بازگرداندن عملیات لازم نباشد. بنابراین، عاقلانه است که مشخص شود چه چیزی می تواند پشت سر گذاشته شود و به آن توجه نشود و چه اطلاعاتی باید بازیابی شود. روشی read-only یک کپی از یک درایو ایجاد می کند که اطلاعات را می توان استخراج کرد. در یک رویکرد دیگر، متخصصان ممکن است تلاش کنند دیسک شکست خورده را با قطعات جایگزین تعمیر کنند.

یکی از راه های جلوگیری از فرایند زمان گیر و گران قیمت بازیابی داده ها، جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات از هر زمان دیگری است. محصولات پیشگیری از دست رفتن اطلاعات (DLP) به شرکت ها کمک می کند تا نشت داده ها را شناسایی و متوقف کنند و در دو نسخه به صورت جداگانه و یکپارچه عرضه شوند. محصولات جداگانه DLP می توانند بر روی وسایل تخصصی و یا به عنوان نرم افزار فروخته شوند. محصولات مجتمع DLP معمولا در دروازه های امنیتی محیطی یافت می شوند و برای تشخیص اطلاعات حساس در حالت استراحت و در حرکت مفید هستند. بر خلاف محصولات مستقل از دست رفتن اطلاعات، محصولات DLP یکپارچه معمولا یک کنسول مدیریتی، موتورهای مدیریت سیاست و ذخیره سازی داده ها را به اشتراک نمی گذارد. اما گام هایی وجود دارد که می تواند آسیب را کاهش دهد. انواع حافظه برای بازیابی اطلاعاتبا طبقه بندی داده ها براساس حساسیت آن شروع کنید و تعیین کنید کدام طبقه بندی باید امن باشد. سپس تعیین کنید که چه مقدار اطلاعات باید بر سازمان تاثیر بگذارد. برای ارزیابی اینکه کنترل برای حفاظت از اطلاعات حساس مورد نیاز است، یک ارزیابی خطر انجام دهید. در نهایت سیستم هایی را برای ذخیره و محافظت از این محتوا قرار داده ایم.

 در صورت اینکه اطلاعات شما به هر نحوی از دست رفته باشد می توانید با مجتمع فنی ملی پایتخت تماس حاصل فرمایید یا مراجعه حضوری داشته باشید تا توسط متخصصین این مرکز عیب یابی و رفع شود و با حفظ امنیت و تعهد نسبت به فایل های شما، به شما بازگردانده شود.

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم. 

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۲۲۳۷۹
آدرس» تهران –میدان انقلاب-جمالزاده شمالی-خ فرصت شیرازی-نرسیده به والعصر – کوچه صالحی-نبش درفش -پلاک۱