سینمای خانگی

سینمای خانگی

در تعریف سینمای خانگی می توانیم بگوییم که یک سیستم سرگرمی برای خانه که معمولا شامل یک تلویزیون بزرگ با اجزای ویدئویی (مانند پخش کننده DVD و VCR) و یک سیستم صوتی است که صدای فراگیر را ارائه می دهد. یا می توانیم تعریفی به این صورت داشته باشیم که، یک مرکز سرگرمی صوتی / تصویری که دارای یک تلویزیون بزرگنمایی و سیستم Hi-fi با سه بلندگو در جلو (چپ، راست و مرکز) و بلندگوهای چپ و راست در عقب است. در اوایل دهه ۱۹۹۰، ورودی های ویدئویی به گیرنده های استریو افزوده شد، آنها را به گیرنده های صوتی / تصویری (A / V) تبدیل کردند. امروزه، تقریبا همه فروشندگان سخت افزار سرگرمی خانگی، تجهیزات جانبی A / V را برای گوش دادن و تماشا را دارند.

سینمای خانگی

به طور کلی، یک سیستم سینمای خانگی ترکیبی از اجزای الکترونیکی طراحی شده برای بازسازی تجربه تماشای فیلم در یک سینما است. هنگامی که یک فیلم را در یک سیستم سینمای خانگی تماشا می کنید، به طور تجربی بیشتر از تماشای یک تلویزیون معمولی غافل می شوید. هنگامی که صحبت از تصویر و صدا به میان می آید، سینمای خانگی می تواند یک تجربه شگفت انگیز را فراهم کند که فقط در خانه نیستیم. به این دلیل است که معمولا مردم برای رفتن به سینما هزینه می کنند، حتی اگر فیلم اجاره ای ارزان تر باشد. چند مولفه اصلی وجود دارد که تلویزیون را تماشا می کنند و فیلم های بسیار متفاوت را می بینند. یکی از بزرگترین تفاوت های سینمای خانگی با دستگاه های معمولی، تجربه صدا است. هنگامی که شما برای دیدن یک فیلم در یک سینمای کم کیفیت می روید، موسیقی، جلوه های صوتی و گفتگو را نه تنها از روی صفحه، بلکه در اطراف تان می شنوید. یک سینمای استاندارد دارای سه بلندگو پشت صفحه نمایش دارد – یکی به سمت راست، یکی به سمت چپ و دیگری در مرکز – و چند بلندگو دیگر در سیستم صدای فراگیر، قسمت های مختلف موسیقی متن را از مکان های مختلف می شنوید. وقتی کسی در سمت چپ صفحه نمایش چیزی می گوید، آن را بیشتر از بلندگو چپ می شنوید. 

دومین بخش اصلی تجربه سینما اندازه بزرگ صفحه نمایش فیلم است. در یک سینما، صفحه نمایش اکثر میدان دید شما را جذب می کند، و این باعث می شود که خودتان را در فیلم ببینید. ما همچنین از رفتن به تماشای فیلم لذت می بریم چون می توانیم همه چیز را به خوبی ببینیم. پروژکتورهای فیلم بسیار پررنگ و روشن هستند. جزئیات بسیار واضح تر از چیزی است که ما در یک تلویزیون عادی ۱۹ اینچی می بینیم، و حرکت بسیار نرم است. ما ممکن است آگاهانه این را درک نکنیم، اما این تفاوت در نحوه فیلمبرداری بر روی ما تاثیر قابل توجهی دارد. وقتی ما می توانیم جزئیات بیشتری را ببینیم، ما بیشتر در جهان فیلم جذب می کنیم. ایده اصلی یک تئاتر خانگی این است که این عناصر را با تجهیزات خانگی بازسازی کنید.

یک سیستم صوتی خوب در مجموعه سینمای خانگی مهم است. در واقع، یک دستگاه گیرنده و خوش صدا باعث می شود که لذت تماشای فیلم را بسیار افزایش دهد، و در بسیاری از سینماهای خانگی، بخش صوتی دارای اجزای بیشتر و پرهزینه تر از خود سیستم است. گیرنده و آمپلی فایر صوتی / تصویری (A / V) در یک سینمای خانگی کار مشابهی را در دستگاه گیرنده و تقویت کننده در هر سیستم استریو انجام می دهد: سیگنال های دستگاه های ورودی مختلف مانند VCR، پخش دی وی دی یا ظرف ماهواره ای را دریافت می کند. این سیگنال ها را تفسیر و تقویت می کند و سپس آنها را به دستگاه های خروجی – تلویزیون و سیستم صوتی می فرستد. یک سینمای خانگی A / V گیرنده و تقویت کننده مونتاژ در واقع چندین اجزای مختلف را ترکیب می کند. بعضی ها حتی یک دی وی دی یا دیگر دستگاه های رسانه ای ساخته شده اند. به طور کلی می توانید سیستم اجرایی اصلی سینمای را با خرید اجزاء جداگانه جمع آوری کنید، اما اکثریت مردم یک واحد را خریداری می کنند که همه این کارها را انجام می دهد، زیرا مقرون به صرفه تر است. 

اجزاء گیرنده عبارتند از:

ورودی های صوتی / تصویری برای منابع ویدئویی (پخش کننده دی وی دی، DVR)
پیش تقویت کننده
رمزگشای صدای فراگیر (پردازنده سیگنال نامی)
تقویت کننده های قدرت برای هر کانال صوتی
خروجی برای بلندگوها و تلویزیوناجزای سینمای خانگی

مسیر صوتی و تصویری بسیار ساده است. مولفه منبع (دستگاه پخش دی وی دی، DVR و غیره) یک سیگنال را به واحد گیرنده می فرستد. شما جزء ورودی را که می خواهید به واحد خروجی خود تغذیه کنید را انتخاب کنید، و پیش تقویت کننده این سیگنال را انتخاب می کند و کمی مقدار سطح آن را تقویت می کند. گیرنده ویدیو را به تلویزیون می فرستد و صدا را به رمزگشایی می فرستد. رمزگشای کانال های مختلف صدا را از سیگنال ویدئویی جدا می کند و سپس اطلاعات را برای تقویت کننده ها برای هر خروجی کانال صدا ارسال می کند. این تقویت کننده ها به بلندگوی یا بلندگو های مناسب متصل می شوند. رمزگشاهای دیجیتال و رمزگشاهای آنالوگ به طور متفاوتی عمل می کنند. صدای فراگیر دیجیتال به نسبت ساده است. برای مثال، هنگامی که یک شرکت یک برنامه Dolby Digital® تولید می کند، شش کانال صوتی جداگانه را کد گذاری می کند، به ویژه برای تنظیم بلندگو Dolby Digital. رمزگشای surround-sound Dolby Digital این کانال های مختلف را شناسایی می کند و آنها را به بلندگو های مناسب ارسال می کند. 

صدای فراگیر آنالوگ چیز دیگری است. کانال های کانون صدای فراگیر آنالوگ در واقع از دو کانال صوتی استاندارد که هر سیگنال استریوی معمولی را تشکیل می دهند استخراج می شود. این معمولا به عنوان پردازش ۴-۲-۴ نامیده می شود زیرا رمزگذار اساسا کانال های عقب و جلو را می گیرد و آن ها را وادار به کار در کانال های استریوی معمولی می کند و رمزگشای صدای فراگیر دوباره چهار کانال را جدا می کند. طیف گسترده ای از گیرنده های صوتی / تصویری موجود است. این گیرنده ها اغلب با تمام بلندگوهایی که نیاز دارید به عنوان یک سیستم سینمای خانگی کامل به فروش می رسد. یکی از مهمترین تفاوت های بین مدل های گیرنده صوتی / تصویری، فرمت های صدای فراگیر که آن ها پشتیبانی می کنند.

تعمیرات سینمای خانگی

خرابی های سینمای خانگی

از جمله مشکلاتی که برای سیستم سینمای خانگی شما ممکن است به وجود آید این است که برای مثال بلندگوهای آن به خوبی گذشته صدا را با کیفیت منتقل نکنند و با نویز همراه باشد و یا قطعی صدا داشته باشد. دستگاه پخش فیلم دی وی دی را نخواند، صدا یا تصویر هنگام تماشای فیلم قطع شود و بسیاری موارد دیگر.

در صورت بروز خرابی در سیستم سینمای خانگی خود می توانید با واحد تعمیرات صوتی و تصویری مجتمع فنی ملی پایتخت در تماس باشید.

لازم به ذکر است که کلیه تعمیرات در این مرکز برای همکاران گرامی با قیمت همکاری انجام خواهد پذیرفت و همچنین عزیزان از شهرستان ها می توانند کالای تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس جهت تعمیرات به این مرکز ارسال نمایند تا در اسرع وقت بتوانیم خدمت گزار مناسبی برای ایشان باشیم. 

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۹۳۵۹۲۱

آدرس» تهران –میدان انقلاب-جمالزاده شمالی-خ فرصت شیرازی-نرسیده به والعصر – کوچه صالحی-نبش درفش -پلاک۱